Track

Lady Hornets are District Champs

The Hornet Track and Field Teams were up for the competition at the District 29-5A Track Meet, which was held at Gregory Portland High School.  The top four finishers in each event at the District Track Meet qualify for the Area Meet, which will be held at Corpus Christi ISD Cabaniss Stadium on Wednesday, April 14, 2021.

Click Here for the Area Meet Schedule

Coach Clynt Elwood and the Hornet Track and Field Team finished the meet in third place overall.  The Hornets were well represented on the medal stand.  Aidan Featherby took 1st place in the Long Jump, and the team of Featherby, Wyatt Elwood, Slade Weir, and Jose Martinez won the 4×200 Meter Relay.

The Lady Hornet Track and Field Team won the District Championship.  They finished with 164 points and beat the second place team by 27.5 points.  Coach Julie Dugan and the Lady Hornets will send 16 student athletes to compete in the Area Track Meet.  Along with the overall team title, the Lady Hornets won individual District Championships.  Payton Baklik won the Shot Put, Stacie Jorgenson won the Pole Vault, and Madison Sutterfield took home the title in the 800 Meter, 1600 Meter, and 3200 Meter races.

Varsity Girls 2021 Track District 29-5A Area Qualifiers

Area Qualifiers:Event:
Madison Sutterfield*800M*, 1600M*, 3200M*
Lauren Fuller300M Hurdles, 100M Hurdles
Carissa Hintz100M Hurdles, Long Jump
Adair Bates4x100M Relay, 100M, Long Jump
Maya Mernaugh4x100M Relay, 4x400M Relay
Macy Rifkin4x400M Relay
Madison Hubbard4x400M Relay
Alicia Flores4x200M Relay, 4x400M Relay
Stacie Jorgenson*Pole Vault*, 4x100M Relay, 4x400M Relay
KayLee Schmidt4x200M Relay, 4x100M Relay
Curtis Kennedy4x200M Relay
Julianna Pena4x200M Relay
Payton Baklik*Shot Put*
Katy GeurinDiscus
Harlie GallaspyHigh Jump
Sara CandlerPole Vault
*District Champion

Varsity Boys 2021 Track District 29-5A Area Qualifiers

Area Qualifiers:Event:
Zachary Dewalt100M, 200M , 4x100M Relay
Connor Tyler4x100M Relay
Aidan Featherby*4x100M Relay, Long Jump*, Triple Jump, 4x400M Relay, 4x200M Relay
Wyatt Elwood*4x100M Relay, 4x200M Relay*, 4x400M Relay
Jose Martinez*4x200M Relay*, 4x400M Relay, Pole Vault
Slade Weir*4x200M Relay*, 4x400M Relay, High Jump
Johnny Dickson Discus
*District Champion
To Top